Trešdien, 21. septembra rītā, Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes studiju programmas “Sociālais pedagogs” 3. kursa studentes devās uz Rīgas bāriņtiesu, kur notika tikšanās ar Bāriņtiesas juridiskās nodaļas vadītāju Mariju Ļeonovu.
Kad bijām apsēdušās un sagatavojušas savas pierakstu klades un pildspalvas, Ļeonovas kundze mūs sveicināja un jautāja: “Kā jūs domājat, vai Bāriņtiesa ir tiesa?” Pēc tam sekoja skaidrojums, ka Bāriņtiesa ir novada vai republikas pilsētas pašvaldības izveidota aizbildnības un aizgādnības iestāde, nevis tiesa. Nosaukums “Bāriņtiesa” ir radies sen un mūsdienās Bāriņtiesas mērķis nebūt nav “tiesāt”, bet gan primāri – aizstāvēt bērnu intereses un tiesības.
Turpinājumā, ar prezentācijas palīdzību mēs tikām iepazīstinātas ar Bāriņtiesas mērķiem, funkcijām un desmit nodaļām, kuras atrodas Rīgas bāriņtiesas sastāvā. Uzzinājām, kāda veida problēmas pēta un risina katra atsevišķā nodaļa, un dzirdējām pieredzes stāstus par situācijām, kurās Bāriņtiesa bijusi iesaistīta. Mēs iepazināmies ar Bāriņtiesas darbību un uzdevumiem personīgi, kas deva mums iespēju veidot pilnīgākus priekšstatus par to, kas ir Bāriņtiesa un kāds no tās ieguvums sabiedrībai.
Pretēji sabiedrībā pastāvošiem stereotipiem, Bāriņtiesa nevar nedz “izraut bērnus no mājām”, nedz “pārdot viņus uz ārzemēm”. Bāriņtiesa rīkojas bērna interesēs un vienīgie gadījumi, kuros bērni tiek izņemti no dzīvesvietas ir tie, kuros tiek apdraudēta viņu veselība un dzīvība. Ne vienmēr bērna intereses sakrīt ar vecāku interesēm, tāpēc neapmierināti vecāki regulāri draud izplatīt negācijas caur TV raidījumiem un citiem mediju kanāliem.
Svarīgi ir vienmēr paturēt prātā, ka informācija, kas pieejama medijos, ir tikai puzles gabaliņš, nevis pilnīgs attēls. No Bāriņtiesas puses skandalozu stāstu par vecāku uzskatu un pretenziju izpausmēm presē nekad nebūs, jo iestāde stingri ievēro konfidencialitātes principu.
Sakām lielu paldies docētājai Dr.sc.admin. Guntai Kraģei par iespēju praktiski iepazīties ar Rīgas Bāriņtiesas darbību un Bāriņtiesas juridiskās nodaļas vadītājai Marijai Ļeonovai par mums veltīto laiku un vērtīgām zināšanām, kuras ieguvām.