Viesojoties LU Akadēmiskajā centrā Torņakalnā 2023. gada starptautiskajā viesprofesoru nedēļā.

Jau pavisam drīz no 12. līdz 16. maijam Latvijas Universitātes Izglītības zinātņu un psiholoģijas fakultātes profesionālā bakalaura studiju programmas "Skolotājs" 3. kursa studenti, mērķtiecīgi Latvijas skolu vidusskolēni un citi jauni pētnieki no Indijas un Filipīnu Republikas sarosīsies, lai dalītos ar spožām idejām starptautiskā studentu pētniecisko darbu konferencē. Programmas docētāji savukārt iesāks nedēļu ar apaļā galda diskusiju, konferencē atbalstīs un vērtēs studentus, kuriem vadījuši studiju darbus, mācīsies no un dalīsies pieredzē ar viesprofesoriem no ASV, Indijas un Rumānijas.

Starptautiskās nedēļas rīkošana maija trešajā nedēļā ir jau ilggadēja tradīcija, kas notiek neatkarīgi no globāliem un vietējiem izaicinājumiem. Par šādu tradīciju ir jāpateicas profesionālā bakalaura studiju programmas "Skolotājs" direktorei profesorei Indrai Odiņai. Kopš 2002. gada starptautiskā studentu pētniecisko darbu konference ir topošo skolotāju studiju procesa sastāvdaļa. Intervijā profesore Indra Odiņa atklāj vairāk par to, kā radās ideja sekmēt pieredzes apmaiņu ne tikai studentu, bet arī mācībspēku starpā, 2010. gadā uzsākot organizēt arī starptautisko mācībspēku pieredzes apmaiņas nedēļu, kas arvien norisinās vienlaicīgi ar studentu pētniecisko darbu konferenci.

Kā radās ideja par viesprofesoru nedēļu?

Viesprofesoru nedēļas ideja radās kā papildus iniciatīva Starptautiskajai studentu pētniecisko darbu konferencei, ko biju organizējusi kopš 2002. gada, un nonākusi pie atziņas, ka studentiem no ārzemēm varētu būt vieglāk piedalīties, ja arī viņu docētāji apmeklētu šo pasākumu. Šo pārliecību arī stiprināja dalība starptautiskajā nedēļā Kerntenes Viktora Frankla pedagoģiskajā augstskolā, ko 2008. gada novembrī organizēja profesore Pija-Marija Rābenšteinere. Tādejādi 2010. gadā tika pieņemts lēmums organizēt viesprofesoru nedēļu maijā paralēli studentu konferencei. Mācībspēki partneru augstskolās tika mudināti apsvērt, ko viņi un viņu studenti varētu iegūt no šīs pieredzes, turklāt apvienot dalību konferencē ar kāda studiju kursa vai studiju programmas prasībām. To iepriekšējos gados lieliski īstenoja Vinčesteras Universitātes (Lielbritānija), Nord Trøndelag Universitātes koledžas (Norvēģija), Kerntenes Viktora Frankla pedagoģiskās augstskolas (Austrija), Veliko Turnovo universitātes (Bulgārija), Stefan cel Mare Universitātes, Suceava (Rumānija) studenti un mācībspēki. Bez tam Starptautiskā viesprofesoru nedēļa sniedza un sniedz iespēju profesoriem no Eiropas un citām pasaules universitātēm vadīt nodarbības, lekcijas, seminārus studentiem, iepazīstināt ar saviem pētījumiem citus docētājus, prezentēt savu universitāti, augstskolu topošajiem apmaiņas studentiem, reklamēt projektu iniciatīvas starptautiskajiem kolēģiem un piedalīties studentu konferences pasākumos. 

Kādi ir spilgtākie notikumi vai pārsteigumi, kas palikuši atmiņā?

Principā katra viesprofesoru nedēļa ir atmiņā paliekoša, jo katrai ir sava tēma, piemēram, 4. nedēļas tēma bija “Internacionalizācija mājās”, kas ir aktuāla joprojām, jo mobilo studentu skaits ir elitāra grupa; mobilitāte ir privilēģija dažiem. Internacionalizācija jāuzskata par visaptverošu procesu, un tai ir jābūt ieguvumam visiem. Lai uzlabotu starptautisko dimensiju skolotāju izglītības programmās, katram studentam ir jābūt iespējai būt daļai no internacionalizācijas procesa. Nav iespējams aizsūtīt visus studentus un docētājus starptautiskajā apmaiņā; tādējādi, daudz ir jādara „mājās”. Jāīsteno pieeja – internacionalizācija mājās, un šādi ikgadēji pasākumi ir vislabākais apliecinājums tam. Atmiņā paliekoši ir starpkultūru vakari, konferences pieņemšana uz kuģīša un sniegs nākamajā rītā, ekskursijas uz sadarbības skolām, ar iespēju ārzemju viesiem vadīt meistarklases skolās, studiju vizīte uz Liepājas Universitāti, 9 Indijas studentu aktīva dalība starptautiksās nedēļas organizēšanā un daudzi citi pasākumi. 

Kādi ir liekākie izaicinājumi, organizējot šo nedēļu?

Lielākais gandarījums un vienlīdz arī izaicinājums ir abus pasākumus apvienojot. Lai variētu studiju darbu aizstāvēšanās kārtību un dotu iespēju studentiem vienlaicīgi attīstīt jaunas prasmes, tiek piedāvāta iespēja studentiem pašiem rīkot studentu pētnieciskā darba konferenci, kur viņi var iepazīstināt citus studentus un pasniedzējus ar savu pētījumu rezultātiem, kā arī demonstrēt jaunapgūtās konferenču organizēšanas iemaņas. Lielākie izaicinājumi ir panākt, lai visi pieturētos pie plānotā laika, noskaidrot, cik dalībnieki būs klātienē, kā nodrošināt klausītājus, samierināties, ka katrs nākamais šī starptautiskā pasākumu organizators zina labāk kā vajag un mēģina izgudrot “velosipēdu no jauna”.

Kāda ir bijusi Jūsu pieredze citu universitāšu starptautiskajās viesprofesoru nedēļās?

Ir bijusi pieredze vairākās starptautiskajās nedēļās Kerntenes Viktora Frankla pedagoģiskajā augstskolā Klāgenfurtē, Austrijā, vienreiz Blaise Pascal augstskolā, Bastoņā, Belģijā, un vienu reizi Erasmus nedēļā Azoras universitātē, Portugālē. Visnoderīgākā pieredze ir bijusi Kerntenes pedagoģiskajā augstskolā Klāgenfurtē, jo šīs nedēļas laikā bija iespēja satikt docētājus no ļoti daudzām valstīm, piemēram, 2012. gada novembrī šādā pasākumā 57 docētāji un starptautisko sakaru koordinatori no 20 valstīm tika iepazīstināti ar studiju iespējām LU, 12. Starptautisko studentu pētniecisko darbu konferenci un 4. Viesprofesoru pieredzes apmaiņas nedēļu, kas uzreiz arī palielināja dalībnieku skaitu mūsu organizētajos pasākumos. Nodibinātie kontakti ir arī veicinājuši studentu apmaiņu starp viesaugstskolu un fakultāti gan studijās, gan projektos, gan starptautiskajās studentu pētnieciskā darba konferencēs, gan starptautiskajās pasniedzēju nedēļās. 

Vai un kādu nākotni Jūs redzat pirms 16 gadiem uzsāktajai viesprofesoru nedēļai?

Viss jauno kolēģu rokās, no šī gada 16. viesprofesoru nedēļu organizē lektore Anita Auziņa, kam ir nozīmīga pieredze Starptautiskās studentu pētniecisko darbu konferences organizēšanā vismaz desmit gadu garumā pirms to pārņēma docente Anna Stavicka. Manas cerības, ka ar katru gadu iesaistīsies ar vien vairāk arī pārējie studējošie no profesionālā bakalaura studiju programmas “Skolotājs” – ne tikai svešvalodu studenti, bet arī visu pārējo moduļu studenti, jo programmas izveides procesā tam arī tika veltīta īpaša uzmanība, lai studiju laikā katram studentam būtu iespēja gūt pieredzi dalībai konferencē. 

Ko Jūs novēlētu LU IZPF akadēmiskajai saimei un studentiem pirms šī gada viesprofesoru un studentu pētniecisko darbu konferences nedēļas?

Izbaudīt pirmdienas, 12. maija, pasākumus, kad docētāji tiek aicināti uz diskusiju domnīcām un darbnīcām par topošo studentu piemērotību studijām PBSP "Skolotājs": vai pašpārbaudes tests palīdzēs to noskaidrot? Par PBSP "Skolotājs" iestājpārbaudījumu 2025. gada vasarā; par izaicinājumiem studiju programmas absolvēšanai: kvalifikācijas eksāmens jaunā skolotāja atbilstībai skolotāja profesijas standarta prasībām un noslēguma darbs MI laikmetā. 


 
 

Otrdiena, 13. maijs, sāksies ar 24. Starptautiskās studentu pētniecisko darbu konferences atklāšanu un plenārsēdi hibrīdversijā, kam sekos par tradīciju kļuvušie skaitļu kliņģeri. Kopskaitā šajā dienā ir paredzētas 3 paralēlās sekcijās ar 40 konferences ziņojumiem, no kurām 14 latviešu valodā. Dienas noslēgumā dalībnieki ir aicināti uz konferences pieņemšanu Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā.

Trešdien, 14. maijā no plkst.10.00 – 16.00 paralēli noritēs 3 sekcijas ar 18 prezentācijām, dienā kopā 55, 14 no tām latviešu valodā. 

Ceturtdien, 15. maijā 2 konferences sekcijā būs iespēja iepazīties ar 14 jauno pētnieku prezentācijām.

Piektdien, 16. maijā nedēļu noslēgs viesdocētāji no ASV, kas no plkst. 9.00 – 12.00 3 paralēlās sekcijās savās meistarklasēs dalīsies pieredzē un metodiskajos paņēmienos angļu valodas apguvei. Ļoti ceru, ka katrs sev varētu atrast noderīgas atziņas kādā no 115 uzstāšanās. Uz tikšanos!

Starptautiskās nedēļas programma.

Konferences jaunumi Facebook kontā.


 

Dalīties