Izstāde “Šķērsgriezums”

Mākslinieka asais vērojums var sagriezt gan pavisam reālas lietas, ieraugot iekšskatu, struktūru vai faktūru, gan abstraktas – atsedzot prāta konstrukcijas, jūtas vai iedomas. Jebkurā gadījumā šķērsgriezums ir mirkļa fiksācija, kurā atklājas kaut kas iepriekš apslēpts – tāds, ko bez griešanas nav iespējams ieraudzīt.

Griezums var būt sāpīgs. Dažkārt var vienkārši visu sagriezt šķērsām. Un vienmēr pastāvēs jautājums – vai vispār vajadzēja griezt? Jo formas vai parādības sākotnējā pilnība ir neglābjami izjaukta.

Izstāde piedāvā Latvijas Universitātes (LU) Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes, Daugavpils Universitātes (DU) un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) docētāju šībrīža ideju šķērsgriezumus, vizualizētus dažādās tehnikās un formātos.

Juris Utāns (LU)

Zelta zivtiņa – sapņu meitene
Kartons, jaukta tehnika, 68x55cm

“-Piedodiet, man te smaržas gulēja, vai Jūs viņas neņēmāt?
-Ņea!
-Vienkārši viņas ir ļoti dārgas un, izņemot Jūs, te neviena nebija.
-Ko Tu dzen? Kādas smaržas?
-Man vispār ir savas - Burbery.
-Ejam skuķenes. Taksis piebrauca.
-Ko Tu ar viņām smaržojies???
-Purneli savu te nebāz. Neviens Tavas smaržas neaiztika.
-Smaržas ātri atdevāt!!!
-A to čo?????”

Juris Utāns (LU)

Kam rokas?
Kartons, jaukta tehnika, 70x80cm


Mārīte Kokina-Lilo (LU)

Kontrasts
Cianotipija, tekstilmozaīka, 14x19cm

Vai šķērsgriezums sevi attaisno?

Inguna Karlsone (LU)

Pieredze
Augstspiede, 28x33cm

Viss, kas notiek ar mums, tiek ierakstīts fiziski, mentāli, ģenētiski un Dievs vien zina, kā vēl, bet saredzams var tapt gluži negaidītos pagriezienos vai iegriezumos.

Agata Muze (LU)

Granātābola intīmais portrets
Audekls, eļļa, 13x13cm

Granātābola raupjā miziņa slēpj lielas bagātības. Katra sēkliņa ir kā dārgakmens, kas slēpj sevī daudz vērtīgus vitamīnus. Bet pie tiem tiks tikai tas, kuram būs pacietība lupināt stīvo miziņu.

Diāna Apele (RTA)

Laika konteksta paradigma I, II, III, IV, V, VI
Lāzergriezums, akrils, analogā fotogrāfija, kanva, linogriezums, 72x50cm

Grafikas mākslas darba koncepta pamatā ir izmantots netveramais LAIKS. Pirms 100 gadiem tas sagūstīts foto mirkļos, un šodien kādreiz sagūstītie mirkļi atdzimst jaunā šķērsgriezumā. Izstādes darbā redzami mākslas darba autores senču portreti, kas ir kā saikne starp tuvo un jau tik tālo, netveramo pagātni.

Aivars Plotka (LU)

Bzzz
UV druka, 75x100cm

Darbs oponē tendencei verbāli skaidrot vizuālas radošas izpausmes.

Valdis Grebežs (DU)

Laika šķērsgriezums
Koks, dzelzs, jaukta tehnika, diametrs 40 cm

Priekšmeti, kuri kalpo cilvēkiem, atspoguļo laika plūsmu. Mūsdienās tās ir minūtes, stundas, gadi. Priekšmeti dzīvo kopā ar mums un paliek pēc mums,  un pārvēršas par mūsu dzīves vēsturi. Priekšmeti ir mūsu dzīves apliecinājums un pēdas, mūžības nospiedums, tāpat kā koka  gadskārtējie šķērsgriezuma gredzeni.

Valdis Grebežs (DU)

Mūžības riņķojums
Koks, dzelzs, jaukta tehnika, diametrs 40 cm

Saule mums virs galvas ir miljardiem gadu mūžības riņķojums. Saules pulkstenis iet bez apstājas un uzlādēšanas. Mums tikai atliek novērot Saules kustību no priekšmetu ēnas. Ēna te parādās, te pazūd, tāpat arī cilvēka dzīve. Un šis process ir mūžīgs.

Jeļena Koževņikova (DU)

Piena ceļš
Alkohola tintes, autortehnika, 42x59cm

Vērojot debesīs Piena ceļu, cilvēks tiek apburts ne vien ar tā skaistumu,  bet arī ar tā radīto efektu – dziļumu, daudzslāņainību un šķietamu noslēpumainību. Darbojoties ar alkohola tintēm, ir iespējams sasniegt līdzīgu efektu, tintēm pārklājoties un mijiedarbojoties savā starpā.  Sasniegtais efekts vilina, radot vēlēšanos ilgi lūkoties mākslas darbā.

Jeļena Koževņikova (DU)

Spriedze
Ksilogrāfija, 104x152cm

Darbs ir vērsts uz cilvēku, viņa iekšējo pasauli – pārdomām, šaubām, emocijām, pārdzīvojumiem (momentā vai ilgstoši). Uzrunājot skatītāju, katram rodas savas asociācijas: vieni spēj saredzēt eņģeli, citi – pavisam pretējās lietas.

Diāna Janele (LU)

Antivakceru spožums un posts
Grafīta zīmējums, 32x45cm

Informācija par šo fenomenu bija un ir atrodama visos sociālajos tīklos.

Žanna Vērdiņa (DU)

Putns būrī
Audekls, akrils, 80x120cm

Pasaule no citu acu skatiena. Vai tā var ieskatīties savā būtībā?

Žanna Vērdiņa (DU)

Emocijas 2
Audekls, akrils, 40x40cm

Cilvēka dvēseles viļņi un emocijas. Dzīves esence. Ieskats sevī un citos.

Ilze Biezā (LU)

Pastaiga
Tempera, 32x48cm

Zeltīte Barševska (DU)

***
Jaukta tehnika, 50x70cm

Ceļa noslēpums... Taisni, pa labi vai pa kreisi? Pagriezties, nogriezties, apstāties? Kabatā sargeņģelis, virs galvas saules stari un mūžības medus.

Ēra Zalcmane (LU)

Šķērsgriezums
Audekls, eļļa, 50x100cm

Glezna ir abstrakts un simbolisks kādas idejas šķērsgriezums.

Natālija Brokāne (RTA)

Ceļā
Fotografika, 70x46,3cm

Viena ķermeņa pārvietošanos attiecībā pret kādu citu ķermeni sauc par kustību. Cilvēki vienmēr atrodas nepārtrauktā kustībā, bet ir ļoti svarīgi saķert momentu, iemācīties pamanīt detaļas savā dzīves ceļā. Tieši tas īstais moments varbūt ir cilvēka ceļa šķērsgriezums.

Natālija Brokāne (RTA)

Diennakts
Fotografika, 52,8x70cm

Diennakts ir laika mērīšanas vienība jeb laika periods, kurā Zeme vienreiz apgriežas ap savu asi. Bet kas ir diennakts vidus, vai kas ir diennakts šķērsgriezums? Varbūt tas ir tikai moments, vai tā ir tikai līnija…

Natālija Brokāne (RTA)

Ēnas šķērsgriezumā I, II
Fotografika, 70x70cm

Uz dažādām lietam katrs no mums skatās citādāk, mākslinieka vai dizainera spēja ir saskatīt ikdienišķajās lietās neparasto, varbūt nedaudz pasakaino. Šķērsgriezums ir ne tikai fizisks šķērsvirziena griezums, bet arī gaismas un ēnas spēle, kas var parādīt priekšmeta būtību un iekšējo pasauli.

Gaļina Asmaite (LU)

Dzīvības avots
Jaukta tehnika, 95x65cm

Mežs – māja un patvērums, dzīvības enerģijas un neizsīkstošu bagātību avots, kultūras rādītājs, izklaide un ienākumu avots. Daudzviet mežs kļuvis par sadzīves atkritumu kapsētu, kas rūpīgi slēpj vardarbību pret dzīvo. Apzinoties, ka atstātais netiks savāks, mežs rūpīgi apaudzē ļaundaru “dāvinājumu” ar samtainām, smaragda zaļām sūnām un bieziem ogulājiem. Šī iemesla dēļ pastaiga šķietami neskartā mežā reizēm skan savādāk – plastmasīgi. Darbā attēlots paugura šķērsgriezums un plāna robeža starp nāves draudiem un cerīgu atdzimšanu.
Saudzē un mīli – dabu, mežu un dzīvi!

Ingrīda Irbe (LU)

Šķērsgriezums
Audekls, flomāsters, 10x10cm

Interesanti, kas lācītim ir vēderā?
Kad nepieciešams padziļināts skats, tad meklējam griežamo un mēģinām griezt šķērsām!
Šoreiz attēloti gaisa burbulīšu šķērsgriezumi; tie varētu būt arī lācītim vēderā.

Nikifs (LU)

Roku raksti
Grafīta zīmējums, 28x19cm

Griezti
Kāti, stiebri, laksti
Šķērsu likti
Roku raksti

Austra Celmiņa-Ķeirāne (LU)

Šķērsgriezums
Tekstilaplikācija, pērlīšu izšuvums, 18x18cm

Darba iedvesmas avots ir augu šūnu fotoattēli mikroskopā. Cik daudz varam atrast pašos mazākajos dabas gabaliņos… ja ļoti uzmanīgi skatāmies.